Milion kopanců do Babiše

6. 06. 2019 19:41:22
Českem, respektive jeho hlavním městem se již řadu týdnů šíří pozoruhodná milionovo-chvilková hysterie proti premiérovi a vítězi nedávných eurovoleb Andreji Babišovi.

Zaplněné Václavské náměstí s tribunou umělců (jak jinak) volalo „Demisi! Demisi!“, teď se chystá jakási RETRO demonstrace na pražské Letné, která co do počtu lidí určitě překoná všechna shromáždění po roce 1989. Slovy bezprstého strýce Růžičky z filmu Kolja se opět vzbouří mladí lidé a zdravotní sestry. Funkcionáři ODS a ČSSD se určitě taky připojí! :-)

Je celkem zřejmé, že po 23. červnu Babišova hlava již stačit nebude a zrak milionů chvilkových hrdinů se obrátí proti nenáviděnému důchodci na Hradě. V jednotě je přece síla.

Není nic jednoduššího než se připojit a pomyslně si taky kopnout do Babiše. Důvody bych k tomu určitě našel, jako ostatně každý, když někdy přemýšlí o politicích, zvláště těch našich. Korupce, lži, obracení kabátů, máslo na hlavě, licoměrnost... Komunistický režim bohužel hodně přispěl k „rozkvětu“ negativních vlastností, které se po jeho pádu rozlezly po politickém kolbišti jako chapadla rostoucí chobotnice.

Když přišel na scénu Andrej Babiš, všichni dobře věděli a museli vědět, kdo přichází. Miliardář, kapitalista par excellence, s ne moc košer minulostí. Znovu opakuji, všichni to věděli. Společně s Jaroslavem Faltýnkem postavil marketingově dobře zvládnuté protikorupční hnutí, a stal se bořitelem politické scény, alespoň co do smyslu letitého divadelního duelu ODS vs. ČSSD. Šéf obřího koncernu Agrofertu se v roce 2014 stal ministrem financí naší země, s vědomím všech občanů i politiků. Někomu se to líbit nemuselo, ale byl to výsledek demokratických voleb.

Parlamentní systém je u nás již od 90. let nastaven tak, aby se aktivnímu účastníkovi vstup do něj existenčně vyplatil. Ať již formou vysoce nadstandardní výplaty poslance či senátora, nebo spletité sítě odměn v dozorčích radách a jiných orgánech. Profitují z něj samozřejmě i politické strany jako subjekty, čerpající z našich daní mnohamilionové příspěvky. Měli jsme tu a stále máme dlouholeté střádaly typu Bohuslava Sobotky či Marka Bendy, pak samozřejmě i velké ryby, které by kvůli výplatní pásce, byť velmi slušné, do politiky nevstupovaly. Chtějí více a umí v tom chodit. Začíná to ostatně již v komunálu, kde již mají strach cokoliv rozhodnout a podepsat, aby nebyli v podezření, že si z toho něco nahrabali pro sebe.

Ne, kdepak. Problémem není Andrej Babiš. Když říká, že dělá vše podle zákonů České republiky jako ostatní, má vlastně pravdu. Obří kola dotační mašinérie v Evropě roztočila Evropská unie, tedy ta instituce, jejímiž vlajkami milionoví chvilkaři nadšeně mávají. Právě ta s sebou přinesla mnoho korupčních afér a příležitostí k vlastnímu obohacení dotačních aktérů, napříč mnoha státy. Proto ani v tomto případě nevidím sebemenší důvod, proč bych proti údajnému zlu jménem Babiš měl stádovitě stavět „dobro“ jménem Brusel a jeho auditory, jako tak činí, snad z nevědomosti nebo čisté hlouposti, nemálo z účastníků demonstrací.

Andrej Babiš není viníkem naší frustrace a zklamání z uplynulých třiceti let. Ostatně, právě naše nespojenost přispěla k úspěchu jeho naději přinášejícímu „Ano, bude líp“ po vládách ODS a ČSSD se svými aférami a skandály. Mnoho lidí si asi myslí, nevím proč, že výměnou (či alespoň překabátěním) určitých politiků opravdu bude lépe, nejlépe na věčné časy, bez potřeby měnit nešvary a příčiny, které tento druh nenáviděných politiků v naší společnosti plodí.

Nehodlám si (společně s pány Kalouskem, Fialou, Pospíšilem a možná i Hamáčkem) do Babiše kopnout jako mnozí další, kterým při pohledu na datum 23. června v kalendáři rudnou oči a těší se na svou revoluční chvilku slávy. Nechci být pověstnou smějící se bestií, která roky mlčí, občas brblá, toleruje, omlouvá vlastní neschopnost, nevidí a nechce vidět, a pak spontánně zpívá na Letné písničky typu „Jednou budem dál“ s kulturní frontou na její povel. Jestli je něco ve společnosti směšné a tragikomické zároveň, pak právě toto. A bohužel se to stále vrací a opakuje, bez ohledu na hořkou zkušenost.

Autor: Martin Zbela | čtvrtek 6.6.2019 19:41 | karma článku: 48.54 | přečteno: 12504x

Další články blogera

Martin Zbela

Demonstrace na Letné skončila. Piráti a Zelení mohou slavit

Něco tady nehraje. Lidé přišli na Letnou kvůli zlému Babišovi, odešli jako alternativní elektorát hodné Pirátské strany a Zelených. Zdánlivě nestranný spolek Milion chvilek po demokracii se po nedělní demonstraci v Praze vybarvil.

23.6.2019 v 21:11 | Karma článku: 44.62 | Přečteno: 2407 |

Martin Zbela

Absurdita dokonána: Svobodu slova a média pohlídá komunista

Sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média povede Leo Luzar z KSČM. Pokud stále platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, je to stejně absurdní, jako by v poválečném Německu vedl výbor pro menšiny poslanec NSDAP...

13.3.2018 v 21:53 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 720 |

Martin Zbela

Odstraňme panáčka s holčičkou z dopravní značky jako v Německu

Muž v klobouku (asi Evropan) vede za ruku holčičku s mašlí. Co by ve vyspělé západní říši Angely Merkelové bylo vážným přečinem a urážkou žen a menšin, my máme dokonce na dopravní značce podezřelého názvu „Stezka pro chodce“.

22.2.2018 v 20:43 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 2581 |

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek je zralý na postavení na vedlejší kolej

Totálním fiaskem skončilo před několika dny hlasování o stavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně. Tedy, jak pro koho. Pro hejtmano-senátora Jiřího Čunka však, z mého pohledu, zcela určitě. Jeho narcistická zpupnost se mu nevyplatila

27.6.2019 v 14:03 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 111 |

Jiří Strádal

Opozici chybí pozitivní vize. A nejen opozici.

Bez pozitivní vize je to jako v rybníce, kde na sebe kvákají kachny. S vizí je to jako plout po řece a vědět, kam se má doplout. Nebo aspoň jakým směrem. Naše politická scéna je rybník. Zakalený a lehce páchnoucí.

27.6.2019 v 11:38 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 343 | Diskuse

Marie Kolářová

Znám vás z odposlechů

„Mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z policejních odposlechů.“

27.6.2019 v 11:30 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 640 | Diskuse

Ivan Bednář

Ministryně vyhrožuje a ovlivňuje

Ve straně nebyla, ale chová se nejmíň jako Pláteník. Pro ty mladší – vedoucí tajemník OV KSČ Pláteník byl hlavní postava komunistického seriálu Okres na severu.

27.6.2019 v 10:53 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 486 | Diskuse

Marie Jandová

Když ministr vnitra podporuje trestně stíhaného člověka, měl by odstoupit

A je naprosto jedno, jestli tím člověkem je desetkrát trestaný recidivista, nemocná stařenka, nebo předseda vlády, ve které tím ministrem je. Jenomže to by ministr Hamáček musel být "chlap s gulami", jak se říká.

27.6.2019 v 10:30 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2619

Občan s vlastním názorem.

Najdete na iDNES.cz